Torsas – kūno dalis, 1995 – MO
lt
 
1 / 3
0:00
0:00
2 / 3
0:00
0:00
3 / 3
0:00
0:00
Dėkui!
Turas baigtas
Gintautas Trimakas
Torsas – kūno dalis, 1995

Kas yra svarbiau – veidas ar rūbas? Ir kas tave geriau pristato? Sidabro atspaudų serijos „Torsas – kūno dalis“ fotografijose užfiksuotas tik liemuo. Fotografas Gintautas Trimakas leido moterims prisistatyti taip, kaip joms priimtina. Fiksavo jas tik iš priekio, vienoda statiška poza, kurioje sunkiai galime įžvelgti fotografuojamo žmogaus autentiškumą ir tapatybę. Juo labiau – be veidų. Taip jos lieka anonimiškos, o tam padeda ir abstraktus fonas.

Skaityti daugiau

O juk veidas, atrodytų, yra svarbiausias žmogaus individualumo ir psichologinės būsenos ženklas, atpažįstamumo garantija. Tačiau fotografas jį prilygina rūbams, lyg klausdamas, kiek jis atskleidžia individualumo. Tiksliau, net sutirština situaciją ir leidžia žmogui prisistatyti tik rūbu. Ką iš jo mes pamatysime?

Ši instaliacija-albumas yra ir to meto aprangos variantai, jį galime vartyti kaip 90-ųjų madų žurnalą su aprangos kodais ir sukirpimais, medžiagomis ir aksesuarais. Tik populiarius to meto podiumus čia pakeičia visiškai neutrali aplinka, o blizgius rūbus – kasdienos nutįsęs megztukas, plačios kišenės, „Disney“ filmuko aplikacija ar tatuiruotė ant rankos. Šiandien žvelgdami į kūrinį veikiausiai išsakytume jam feministinės kritikos dėl begalvių moterų fotografavimo. Tačiau 90-aisiais autorius kėlė klausimą, kiek tame „nugenėtame“ torse lieka individualumo – o gal kaip tik čia jo daugiausia?

Lietuvos kultūros taryba